Auto Ref/Keractometer RM/ARK-820A
  • Stock: In Stock
  • Model: RMARK820
  • Weight: 25.00kg
  • Dimensions: 48.40cm x 28.20cm x 44.00cm
  • SKU: 820A
190 samples sold
Product Views: 10262
Available Options
Auto Ref/Keractometer RM/ARK-810A
Specifications:
Refractive Measurement
● Vertex Distance: 0.0,12.0,13.75mm
● Sphere: -20.00~+20.00D(0.12/0.25D step)
● Cylinder: 0.00~±10.00D(0.12/0.25D step)
● Axis: 1°~180° (1° step)
● Pupil Distance: 45~85mm
● Min. Pupil Diameter Measurable: ¢2.0mm
● Target: Automatic fogging target
Corneal curvature measurement
●Radius of Curvature: 5.0~10.2mm(Increments:0.01mm)
●Corneal astigmatism: 0.0~-15.00m-1 (Increments selectable from 0.12,0.25m-1)
●Axis: 1~180°(Increments:1°)
●Corneal Diameter: 2.0~14.0mm(Increments:0.1mm)
Hardware Specification:
● Monitor: 7 inch Color LCD
● Printer: Fast thermal printer
● Power Saving Function: OFF, 5/15 mins (selectable)
● Power Supply: AC100~240V, 50/60Hz, 50W
● Dimensions: 288(W) * 500(D) * 480(H) mm
● Weight: 18kg
Auto Refractometer/Ker
Color Monitor Color TFT
Pupil Auto-Track Yes
Optical Sensor China Brand
Monitor Size 7.0"
Flip Monitor No
REF/KER Ref/Ker
Data Output RS232
Brand JS
DS Measurement Range -20.00~+20.00D
Cyl Measurement Range -10.00~+10.00D
Pupil Mini Diameter 2.2mm